poniedziałek, 11 lipca 2016

Kotleciki z indyka z sezonowymi dodatkami



Dziś mielone. Wieje nudą? O nie! Nie z moim przepisem. Kotleciki z indyka w obecności sezonowych dodatków są fantastyczne.


Za mielonymi nigdy nie przepadałam. To się zmieniło, kiedy sama zaczęłam je przyrządzać. Do klasycznego przepisu wprowadziłam kilka zmian, które znacznie zmieniły charakter potrawy. Przede wszystkim kotlety mielone przygotowuję z indyka. Do mięsa dodaję musztardę dijon, nie brakuje w nich także akcentu orzechowego. Brzmi ciekawie? W takim razie podwijajcie rękawy i do roboty. Rodzina będzie zachwycona.

Jak zwykle pójdę na skróty. Jestem zwolenniczką klasycznego gotowania, czyli bez kostek rosołowych etc., jednak lubię, a właściwie wymaga tego ode mnie rzeczywistość, gotować szybko. Tak będzie i tym razem. Moi rodzice, robiąc mielone, zawsze dzień wcześniej wkładali do miseczki z mlekiem bułkę twardą, jak kamień. Następnego dnia łączyli ją z mięsem i dzięki temu kotlety były soczyste. To bardzo dobry sposób, jednak ja do mięsa dodaję bułkę tartą, odrobinę oliwy i oczywiście surowe jajko. Dzięki nim kotlety są zwarte i soczyste, a ich przygotowanie zajmuje bardzo mało czasu.


Musztarda

W polskiej kuchni musztardę używa się głównie jako dodatek do potraw, jednak we Francji naturalną rzeczą jest przyprawianie nią mięsa i ryb czy tworzenie sosów na bazie musztardy. U nas przyjęło się doprawianie nią zrazów wołowych. Musztarda sprawia, że mięso staje się kruche i ma niezwykły aromat. Poza tym, ułatwia trawienie. To dzięki gorczycy na bazie której, tworzona jest musztarda. Zanim ją wynaleziono, w Chinach i Egipcie panował zwyczaj zagryzania mięsa właśnie ziarnami gorczycy. Sama musztarda powstała w Rzymie i to bardzo dawno temu, jeszcze w starożytności. Wtedy łączono mączkę z gorczycy z octem. Kilka wieków później do przepisu dodano oliwę z oliwek i miód. Choć początki musztardy zaczynają się w Rzymie, to pierwsza masowa produkcja ruszyła we Francji, w mieście Dijon. To, co dziś nazywamy musztardą dijon powstało w 1752 roku. Wtedy Francuz z Dijon, Jean Naigeon zamienił w recepturze składniki. Zamiast octu dodał moszcz winny, czyli bardzo kwaśny sok z niedojrzałych winogron. Dziś dodaje się białe wino. Dijon jest ostra w smaku i doskonale nadaje się do przyprawiania mięs. Oczywiście wszystko zależy od gustu kulinarnego.
Nie mogę się powstrzymać od opisania jeszcze kilku ciekawostek z dziejów musztardy. Moim ulubionym wątkiem, bo bardzo życiowym i obnażającym funkcjonowani różnych instytucji, jest to, jak powstał zawód musztardnika. Wiedzieliście, że taki istniał i miał nawet swój cech?! Pewien papież, a dokładnie Jan XXII miał krnąbrnego bratanka, któremu bez pomocy, w życiu by się raczej nie poszczęściło. Papież postanowił uczynić go swoim musztardnikiem. Posada się przyjęła i od tamtej pory każdy dwór miał musztardnika. Co więcej, posada była tak atrakcyjna, że historia odnotowała nie jedną zbrodnię, popełnioną podczas starań o jej zdobycie. W grę wchodziły podtrucia i nieszczęśliwe wypadki. Kościół miał spory wpływ na losy musztardy. Inny papież, Klemens VII z musztardą jadał nawet ciasta. Te fanaberie wprowadziły modę na musztardy z owocami, miodem i innymi słodkimi dodatkami. Dość dziwne, ale jeszcze dziwniejsze było to, że w Polsce musztardę jadano na daser. Przyprawa zawędrowała do nas podczas wojen napoleońskich. Na dworach nie wiedziano, jak jeść kremowy sos, więc podawano go po obiedzie. Pewnego razu, tak ugoszczony Napoleon krzyknął "Ależ to musztarda po obiedzie!". I tak powstało słynne przysłowie.
O historii, zastosowaniach i właściwościach musztardy można pisać na prawdę długo. Czas jednak wrócić do przepisu. Jak wspomniałam na początku, mięso mielone przyprawiam musztardą dijon. Przeważnie o smaku orzechowym. Jeśli takiej nie mam dodaję miał z orzechów. To daje na prawdę świetny smak a usmażone kotlety są kruche i nie wchłaniają dużej ilości oleju.

Składniki


Kotlet
500 g mięsa mielonego z indyka
1/2 szklanki bułki tartej
jajko
2 łyżki musztardy dijon
sól
pieprz
papryka konserwowa

Surówka
sałata
ogórek
rzodkiew
pomidor
szczypiorek
cebulka
łyżka oliwy z oliwek
sól
pieprz

Przygotowanie

Do mięsa dodać wszystkie składniki wraz z pokrojoną papryką i smażyć z dwóch stron Na średniej wielkości ogniu. Po usmażeniu ułożyć na papierowym ręczniku.
Umyć, pokroić, połączyć wszystkie składniki surówki.
Kotlety można serwować z młodymi ziemniaczkami i koperkiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz